Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.?

W miarę rozwoju przedsiębiorstwa pojawiają się nowe możliwości oraz nowe zagrożenia. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z nieograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania przez właściciela. Przekształcenie działalności w spółkę z o.o. redukuję tę odpowiedzialność do wysokości kapitału zakładowego, którego wartość zaczyna się już od 5 tysięcy zł.

ZASADY PROWADZENIA BIZNESU

radca prawny Grzegorz Borowy

12/27/20223 min read

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą ograniczyć własne ryzyko finansowe prowadzenia biznesu. Przekształcenie to zmiana formy prawnej wykonywanej dotychczas działalności.

W Polsce działalność gospodarczą można prowadzić w różnych formach prawnych. Najpopularniejszą formą wybieraną przez większość przedsiębiorców w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza, w której pełną odpowiedzialność finansową w ramach prowadzonej działalności ponosi przedsiębiorca.

Przekształcenie - co zyskuje przedsiębiorca?

Główne zalety przekształcenia to:

  • znaczące obniżenie kosztów działalności, w tym kosztów podatkowych i kosztów składek ubezpieczeniowych,

  • nowe możliwości pozyskania kapitału

  • możliwość przekazania faktycznego zarządzania biznesem osobom trzecim z jednoczesnym szerszym zakresem ich odpowiedzialności.

Czy możliwość przekształcenia dotyczy również spółek osobowych?

Przekształcenie takie możliwe jest również dla spółek cywilnych oraz spółek osobowych, takich jak spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa.

Kontynuacja działalności, ale w nowej formie:

Przekształcenie wiąże się z kontynuacją dotychczasowej działalności, lecz w zmienionej formie. Oznacza to, że przekształconej spółce przysługują te same prawa i obowiązki, spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg.

Jak wygląda proces przekształcenia?

Proces przekształcenia jest złożony. Jego głównymi elementami są: przygotowanie planu przekształcenia przedsiębiorcy, weryfikacja tego planu przez biegłego rewidenta oraz przygotowanie oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy.

W przypadku przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o., prócz powyższych trzech elementów przekształcenia, działanie takie wiąże się z koniecznością zawarcia umowy spółki, powołania członków organów nowopowstałej spółki, rejestracji tej spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) oraz wykreślenia dotychczasowego jednoosobowego przedsiębiorcy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Finalnie dotychczasowy właściciel przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej staje się wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Może być on jedynym wspólnikiem - wtedy jest to jednoosobowa spółka z o.o. lub jednym z kilku wspólników - taka sytuacja ma miejsce m. in. w sytuacji, gdy przekształceniu ulega spółka cywilna lub osobowa.

Co dalej po przekształceniu?

Proces przekształcenia kończy się w momencie zarejestrowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w KRS. Nowa forma działalności wiąże się z nadaniem nowego numeru NIP oraz REGON, jak również koniecznością zapłaty podatku PCC od zawartej umowy spółki w wysokości 0,5% wartości kapitału zakładowego przyjętego w nowopowstałej spółce (minimalna kwota kapitału zakładowego w sp. z o.o. to - tak jak wyżej wskazano: 5 tysięcy złotych).

Jak prowadzenie spółki z o.o. wygląda pod względem podatkowym i składek ubezpieczeniowych? Czy da się płacić mniej?

Należy pamiętać, że Twoje dochody ze spółki są de facto opodatkowane podwójnie. Spółka jako osoba prawna płaci podatek CIT, a następnie, gdy spółka wypłaci Tobie jako wspólnikowi dywidendę - płacisz od tak osiągniętego dochodu podatek PIT.

Pamiętaj, że pod względem składek, w przypadku, gdy jednoosobową działalność gospodarczą przekształciłeś w jednoosobową spółkę z o. o. - Twoja sytuacja w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne nie ulega zmianie - w dalszym ciągu pod względem obowiązków składkowych państwo traktuje Ciebie i Twoją jednoosobową spółkę jak jednoosobową działalność gospodarczą.

Sytuacja zmienia się, gdy spółka powstała w skutek przekształcenia z jednoosobowej działalności gospodarczej uzyska dodatkowego wspólnika, posiadającego np 10% udziałów w tejże spółce. Wówczas pod względem składek na ubepzieczenie społeczne Twoja spółka przestanie być traktowana analogicznie jak jednoosobowa działalność gospodarcza. Wówczas składki płacić będziesz jedynie w zakresie zatrudnionych w spółce osób - np członka zarządu.

Jak wygląda po przekształceniu odpowiedzialność za zobowiązania z czasów prowadzenia jednoosobowej działalności?

Pamiętaj, że jeszcze przez 3 lata od dnia przekształcenia, za zobowiązania zaciągnięte w czasach prowadzenia działalności w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nowopowstała spółka będzie wraz z Tobą odpowiadać solidarnie. Natomiast za wszystkie zobowiązania zaciągnięte przez spółkę po dniu przekształcenia odpowiadać będzie jedynie spółka - czyli co do zasady w wysokości kapitału zakładowego zarejestrowanego w KRS, a wynikającego z treści umowy spółki.

Potrzebujesz więcej informacji?
Chcesz wiedzieć, jakie działania podjąć, aby przekształcić swoją działalność?