Nowelizacja Ustawy dot. opóźnień w transakcjach handlowych - konieczność przeglądu umów i obowiązujących w nich terminów płatności

W życie weszła Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych. Ustawa modyfikuje dotychczasowe obowiązki przedsiębiorców w zakresie stosowania terminów płatności za usługi i towary, jak również obowiązki informacyjne oraz sprawozdawcze.

UMOWY Z KLIENTAMIUMOWY Z KONTRAHENTAMIZASADY PROWADZENIA BIZNESU

radca prawny Grzegorz Borowy

12/9/20222 min read

Powyższa zmiana legislacyjna dla przedsiębiorcy powinna skutkować przejrzeniem zawartych przez niego umów i weryfikacją, czy stosowane przez niego zasady rozliczeń z kontrahentami spełniają wymogi ustawy.

Nowelizacja przewiduje doprecyzowanie przepisów i uproszczenie tzw. obowiązku sprawozdawczego oraz zwiększenie efektywności w prowadzonych przez Prezesa UOKiK postępowaniach w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych.

Modyfikacja zakresu oświadczeń składanych przez dużych przedsiębiorców

Dotychczas "duże" podmioty gospodarcze zobowiązane były do składania oświadczeń o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy swoim kontrahentom. Nowelizacja przewiduje modyfikację dotychczasowego obowiązku składania oświadczenia w ten sposób, iż od momentu wejścia w życie zmodyfikowanych regulacji każdy duży przedsiębiorca będzie miał obowiązek składania drugiej stronie transakcji handlowej oświadczenia o posiadaniu, uzyskaniu albo utracie statusu dużego przedsiębiorcy, niezależnie od tego, czy jest wierzycielem czy dłużnikiem. Dotychczas ten obowiązek spoczywał wyłącznie na dłużnikach. Oświadczenia mają być składane się jednokrotnie, w formie, w jakiej jest zawierana dana transakcja handlowa oraz każdorazowo w przypadku zmiany statusu przez przedsiębiorcę.

Nowy schemat działania UOKiK: Wezwania miękkie przed wymierzeniem kary

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie „wezwań miękkich”, czyli wezwań UOKiK umożlwiających przedsiębiorcom dobrowolne wypowiedzenie się w kwestiach odnoszących się do wątpliwości zgłoszonych przez Prezesa UOKiK i zmianę stosowanych praktyk jeszcze przed wszczęciem postępowania.

Modyfikacja możliwości dokonywania przelewów wierzytelności

Przedsiębiorcy będący mikro, małymi albo średnimi przedsiębiorcami będą uprawnieni do dokonywania przelewów wierzytelności mimo zawartego w umowie zastrzeżenia wyłąćzającego lub ograniczającego prawo do cesji wierzytelności, jeżeli zapłata nie nastąpiła w terminie.

Doprecyzowanie pojęć

Ustawa nowelizująca wprowadziła dodatkowo doprecyzowanie niektórych, dotychczas obowiązujących w obrocie i prawie pojęć. Wśród nich znalazły się m.in. doprecyzowanie definicji nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych, wprowadzenie zasad przewalutowania świadczeń pieniężnych wyrażonych w walucie obcej, modyfikacja procedury ustalania wysokości administracyjnej kary pieniężnej oraz zasad obniżania tej kary, jak również zakres informacji uwzględnianych w treści uzasadnienia decyzji i załącznikach do niej.

Potrzebujesz więcej informacji?
Chcesz wiedzieć, jak zmiany prawa wpłyną na Twoją działalność?