e-faktury: rewolucja w fakturowaniu - projekt zmian w Ustawie o VAT
Już niedługo fakturowanie przedsiębiorstw przeniesie się do krajowego systemu e-faktur
ZASADY PROWADZENIA BIZNESUPODATKI I KSIĘGOWOŚĆ
Już niedługo wejść w życie mogą zmiany w ramach Ustawy o podatku od towarów i usług (Ustawa o VAT), w ramach których proponowane jest wprowadzenie obowiązku wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-faktur, choć ostatnie zmiany do projektu oznaczają wyłączenie z tego systemu faktur konsumenckich oraz przesunięcie w czasie wejście w życie zmienionych przepisów.
Projektowana ustawa zmienia w sposób zasadniczy sposób wystawiania faktur VAT-owiskich, więc przedsiębiorcy objęci obowiązkiem rozliczania VAT powinni przygotować się na szerokie zmiany w sposobie wystawiania i rozliczania faktur. Projekt w obecnej treści podlega konsultacjom i opiniowaniu, stąd jego zakres wpływu na przedsiębiorców z pewnością ulegnie zmianie. Niemniej ze względu na fakt, że genezą całego projektu jest prawodawstwo Unii Europejskiej, możemy spodziewać się wdrożenia większości poniższych rozwiązań.
Projekt zakłada, że generalny obowiązek wystawiania e-faktur dotyczyć będzie czynności, które już obecne objęte są obowiązkiem wystawienia faktury VAT w kategoriach:
b2b - krajowe dostawy towarów i świadczenie usług pomiędzy przedsiębiorcami;
b2g - krajowe dostawy towarów i świadczenie usług na rzecz organów administracji publicznej.
Powodem, dla którego prowadzone są prace legislacyjne, jest wdrożenie decyzji wykonawczej Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniającej Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168/81).
Najważniejsze zmiany:
Zobowiązanie do wystawiania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF) (z wyłączeniem wyjątków z ust. 2, gdzie wskazano rodzaje faktur, które nie podlegają takiemu obowiązkowi);
Podmioty zobowiązane do stosowania KSeF będą wystawiały i otrzymywały e-faktury wyłącznie przy użyciu KSeF;
Podatnik będzie zobowiązany każdą e-fakturę, w momencie jej wydruku lub przesłania drogą elektroniczną (np w formacie PDF), oznaczać kodem weryfikującym. Oznacza to, że gdy podatnik będzie chciał użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF, będzie zobowiązany oznaczyć tę fakturę w taki sposób, aby możliwa była weryfikacja danych z takiej e-faktury. Bardziej szczegółowe regulacje dotyczące sposobu oznaczenia e-faktury w sytuacji opisanej powyżej zostanie uregulowany w rozporządzeniu. To rozwiązanie ma sprawić, że każdy będzie mógł po zeskanowaniu kodu QR zweryfikować treść oraz prawidłowość takiej e-faktury;
Udostępniony zostanie również wzór faktury ustrukturyzowanej zmianie ulegną zasady wystawiania i rozliczania faktur korygujących w ramach KSeF;
Modyfikacja terminu zwrotu VAT:
Projekt zakłada zmianę terminu zwrotu VAT. Dotychczas obowiązywał termin sześćdziesięciu dni, w trakcie których nastąpić powinien zwrot VAT przez organy podatkowe. W myśl projektowanej ustawy termin ten zostanie skrócony do czterdziestu dni.
Zmiany na białej liście VAT:
Biała lista podatników VAT dotychczas służyła m. in. weryfikacji, czy dany kontrahent jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wprowadzenie e-faktur sprawi, że dodatkowo na białej liście sprawdzimy, czy dany podmiot podlega pod obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF.
Projekt jest w fazie opiniowania. Szereg organizacji zgłosiło chęć wprowadzenia różnego rodzaju zmian. Nie jest również możliwy do dokłądniejszego przewidzenia termin wejścia w życie projektowanych zmian. Niemniej pewnym jest, że zmiany w swojej zasadniczej części z pewnością zostaną wprowadzone.
Stąd z wyprzedzeniem dobrze jest przygotować się na zmianę systemu fakturowania w Twojej firmie.
Chcesz dowiedzieć się, jak dostosować swoje zasady prowadzenia działalności do zmieniającego się prawa?


Skontaktuj się ze mną :)
zapewniam profesjonalne wsparcie prawne w biznesie
ZAPRASZAM DO KONTAKTU
Nazywam się Grzegorz Borowy.
Jestem radcą prawnym.
Zajmuję się kompleksową pomocą prawną dla Klientów w biznesie oraz życiu prywatnym.
Od lat doradzam i zapewniam obsługę prawną firm, pomagając Przedsiębiorcom obrać zgodną z prawem i pozbawioną niespodzianek drogę do sukcesu.