Jak radca prawny może pomóc w biznesie?
Radca prawny to osoba posiadająca profesjonalną wiedzę prawniczą udokumentowaną tytułem magistra wyższej uczelni oraz uzyskanym wpisem na listę radców prawnych poprzedzonym w większości przypadków 3-letnią aplikacją radcowską i zdanym egzaminem państwowym.
ZASADY PROWADZENIA BIZNESU
Podejmowanie decyzji w biznesie wymaga analizy ryzyka i możliwości płynących z określonych przedsięwzięć.
Warto w tych działaniach opierać się o obiektywne i sprawdzone informacje. Prawo odgrywa niebagatelną rolę w biznesie z uwagi na jego obecność w każdej dziedzinie naszego życia. Radca prawny, jako zawód zaufania publicznego, może pomóc obrać pewną drogę do sukcesu.
Niebieski żabot na todze. Co to oznacza?
Toga to strój zastrzeżony do użytku przez prawników posiadających uprawnienia zawodowe do występowania po różnych stronach procesowych w ramach postępowania sądowego. Togi z niebieskim żabotem zarezerwowane są dla radców prawnych. Radcowie prawni to grupa zawodowa profesjonalnych prawników procesowych, którzy uprawnieni są do reprezentowania swoich Klientów w praktycznie wszystkich rodzajach spraw. W sprawach sądowych ich pomoc objawia się reprezentacją w procesach cywilnych, administracyjnych oraz karnych, a dodatkowo mają oni uprawnienie do pełnienia roli obrońcy oskarżonych w postępowaniach karnych.
W jakich sprawach radca prawny pomoże poza sądem?
Radca prawny uprawniony jest do reprezentacji swoich Klientów we wszelkich innych postępowaniach toczących się poza sądem. W szczególności dotyczy to postępowań administracyjnych (w sprawie wydania decyzji przez organy administracji publicznej), postępowań podatkowych, celnych.
Radca prawny pomaga w pozasądowym egzekwowaniu wierzytelności. Na rzecz swoich Klientów uprawniony jest do zgodnego z prawnem upominania się o realizację ciążących na dłużnikach zobowiązań pieniężnych.
Co więcej, warto zaangażować radcę prawnego w negocjacje nad zawieranymi umowami. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że niewychwycone na etapie negocjacji, negatywne postanowienia umowy potrafią sprawić wiele problemów w przypadku nierzetelności kontrahenta lub problemów komunikacyjnych z jego osobą.
Jaka jest różnica między radcą prawnym, a adwokatem?
Dla Ciebie, jako Klienta: żadna.
Radca prawny ma takie same umiejętności zawodowe, co adwokat. Radca prawny odbył aplikację zawodową tak samo jak adwokat, przeszedł przez tak samo trudne szkolenie zawodowe, zdał tak samo trudny państwowy egzamin zawodowy.
Podstawową - i de facto jedyną - różnicą pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem jest szerszy zakres podstaw prawnych współpracy z Klientami radcy prawnego. Adwokat może wykonywać swój zawód jedynie w formie Kancelarii, czyli co do zasady jednoosobowej działalności gospodarczej. Natomiast radca prawny może być zatrudniony również na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o pracę.
Prócz powyższych ograniczeń nałożonych na adwokatów, nie ma faktycznej różnicy w zakresie pracy radcy prawnego i adwokata.
Zarówno radca prawny jak i adwokat podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej oraz obowiązkowej przynależności do właściwej miejscowo wg miejsca prowadzenia działalności izby zawodowej. W przypadku radców prawnych będzie to Okręgowa Izba Radców Prawnych, a w przypadku adwokatów - Okręgowa Rada Adwokacka.
Potrzebujesz pomocy radcy prawnego?
Chcesz wiedzieć, jak radca prawny może pomóc rozwinąć Twój biznes?

