Zniesienie użytkowania wieczystego dla przedsiębiorców - projekt ustawy

Przedsiębiorcy, którzy posiadają grunty w użytkowaniu wieczystym, będą mogli stać się ich właścicielami.

ZASADY PROWADZENIA BIZNESUPRAWO NIERUCHOMOŚCI

radca prawny Grzegorz Borowy

12/7/20223 min read

Toczą się prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowelizacja ta ma doprowadzić do stopniowego wyzbywania się z porządku prawnego użytkowania wieczystego jako sposobu na posiadanie nieruchomości. Ustawa zakłada przyznanie prawa do uzyskania tytułu właściciela nieruchomości również przez przedsiębiorców - co dotychczas zarezerwowane było wyłącznie dla przekształceń użytkowania wieczystego zabudowy mieszkaniowej w prawo własności.

Dla przedsiębiorców posiadających grunty z prawem użytkowania wieczystego ustawa stwarza możliwość nabycia własności nieruchomości.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dodatkowo wpłynie na poszerzenie możliwości dysponowania gruntem na podstawie prawa własności, jako prawa szerszego niż prawo użytkowania wieczystego. Przedsiębiorcy będą mogli przez rok od dnia wejścia w życie ustawy występować z wnioskiem o przekształcenie dotychczasowego użytkowania wieczystego gruntów wchodzących w skład ich przedsiębiorstwa w prawo własności tych gruntów. Prawodawca uznał, że funkcjonujący od 2019 r. model odpłatności przekształceń gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe można zastosować odpowiednio w odniesieniu do gruntów innych niż mieszkaniowe, w tym na rzecz przedsiębiorców, w tym z wykorzystaniem środków pomocy publicznej. Przewidzenie przez ustawodawcę w projekcie możliwości uzyskania pomocy publicznej w różnym zakresie na finansowanie takiego przekształcenia stwarza nowe możliwości rozwoju biznesu przedsiębiorstw dotychczas korzystających z gruntów na podstawie użytkowania wieczystego. Co istotne - organy publiczne nie będą mogły odmówić sprzedaży gruntu na rzecz przedsiębiorcy, który złoży wniosek w sprawie przekształcenia.

Jak będzie wyglądał proces przekształcenia?

Jak wynika z projektu, formuła przekształcenia opierać się będzie finalnie na następujących etapach:

  1. ustalaniu ceny nabycia gruntu jako wielokrotności dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste (sumy opłat), z równoczesnym zapewnieniem ustalenia opłaty rocznej na podstawie wartości rynkowej nieruchomości aktualnej na dzień sprzedaży gruntu;

  2. udzieleniu pomocy publicznej w ramach limitu pomocy de minimis, w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością rynkową gruntu i ustaloną ceną nabycia gruntu;

  3. ustaleniu dopłaty w przypadku, gdy różnica pomiędzy wartością rynkową gruntu i ustaloną przez strony ceną nabycia gruntu przekracza dostępny dla danego przedsiębiorcy poziom pomocy de minimis, co zapewni zgodność mechanizmu odpłatności z wytycznymi Komisji Europejskiej;

  4. rozłożeniu – na wniosek nabywcy – ceny nabycia gruntu, jak również ustalonej dopłaty na oprocentowane raty, co pozwoli złagodzić obciążenie finansowe nabywcy.

Z jakimi kosztami wiązać będzie się przekształcenie?

Zgodnie z proponowanymi regulacjami cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego w drodze umowy cywilnoprawnej, będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Dla zapewnienia aktualnej wartości gruntu, na której oparta będzie jego cena przewidziano możliwość sporządzenia wyceny. Cena gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa zostanie określona ustawowo i wyniesie 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego - w przypadku płatności jednorazowej. Użytkownicy wieczyści gruntów Skarbu Państwa, którzy wybiorą płatność ratalną zapłacą natomiast równowartość 25 opłat rocznych.

Jakie nieruchomości nie będą podlegały przekształceniu?

Zgodnie z projektem spod możliwości przekształcenia wyłączone zostają określone kategorie gruntów, z uwagi na szczególną funkcję terenu lub sytuację prawną. Stąd też wyłączone zostaną grunty:

  • niezabudowane,

  • wykorzystywane na prowadzenie ogrodów działkowych,

  • pozostające w użytkowaniu wieczystym portów i przystani morskich,

  • oddane w użytkowanie wieczyste w okresie 10 lat poprzedzających zgłoszenie roszczenia,

  • w odniesieniu do których użytkownik wieczysty nie wykonał zobowiązań określonych w umowie użytkowania wieczystego,w stosunku do których toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

Potrzebujesz więcej informacji?
Chcesz wiedzieć, jak zmiany prawa wpłyną na Twoją działalność?

grayscale photography of tower crane on street near buildings
grayscale photography of tower crane on street near buildings